Son bir yılda 14 bombalı saldırıda 249 kişi hayatını kaybetti, 1350’si yaralandı

Gaziantep'ten Dünya'ya Açılan Penecereniz
Döviz Kuru
Altin Fiyatlari

Son bir yılda 14 bombalı saldırıda 249 kişi hayatını kaybetti, 1350’si yaralandı


Son bir yılda 14 bombalı saldırıda 249 kişi hayatını kaybetti, 1350’si yaralandı

Türkiye’de son bir yılda sivillerin hedef alındığı 14 bombalı saldırı gerçekleşti. Ülkenin farklı yerlerindeki saldırılarda 249 sivil yaşamını yitirirken, 1350 kişi de yaralandı.

Çoğu canlı bomba ve bomba yüklü araçlarla gerçekleştirilen saldırılarda sivillerin yanı sıra asker ve polisler de hedef oldu. 7 Haziran seçimlerinden iki gün önce Diyarbakır’da HDP mitingine düzenlenen saldırıyla başlayan saldırı zincirine bugün Midyat eklendi. Türkiye tarihinin en kanlı terör saldırısı ise 10 Ekim’deki ‘Ankara katliamı’ydı.

1- Diyarbakır HDP mitingi saldırısı

Fotoğraf: DHA

7 Haziran 2015 seçimlerinden iki gün önce Diyarbakır’da HDP mitingi sırasında beş kişi hayatını kaybetti, 400 kişi yaralandı. Saldırıyı IŞİD’in düzenlediği belirlendi.

2- Suruç saldırısı

Fotoğraf: ETHA

20 Temmuz 2015’te Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde Amara Kültür Merkezi önünde canlı bomba saldırısı meydana geldi. Saldırıda Kobani’ye destek için basın açıklaması okuyan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 33 kişi hayatını kaybetti, 104 kişi yaralandı. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

3- ‘Ankara katliamı’

TURKIYE FOTO MUHABIRLERI DERNEGI'NIN DUZENLEDIGI TFMD YILIN BASIN FOTOGRAFLARI 2016 YARISMASINDA YILIN HABER FOTOGRAFI IKINCISI - TUMAY BERKIN, REUTERS. 10 EKIM 2015 TARIHINDE ANKARA'DA GERCEKLESTIRILEN “BARIS MITINGIONE IKI DAES INTIHAR BOMBACISININ YAPTIGI SALDIRI SONUCU 102 KISI HAYATINI KAYBETTI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

10 Ekim 2015’te çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü ve sendikanın destek verdiği ’emek, barış ve demokrasi mitingi’için Ankara’ya gidenlerin toplandığı Ankara Tren Garı kavşağında meydana gelen iki ayrı patlamada 109 kişi hayatını kaybetti, 500’ü aşkın yurttaş yaralandı. Saldırı,tarihe Türkiye’nin en kanlı terör eylemi’ olarak  geçti.

4- Sultanahmet saldırısı

Fotoğraf: Reuters

12 Ocak’ta Sultanahmet Meydanı’ndaki Dikilitaş yakınında turistlerin hedef alındığı canlı bomba saldırısı düzenlendi. 10 kişinin hayatını kaybettiği, 15 kişininse yaralandığı saldırıyı IŞİD üstlendi.

5- Birinci Ankara saldırısı

Fotoğraf: Reuters

17 Şubat’ta Ankara’nın Çankaya ilçesinde devlet binalarına yakın bir noktada askeri servis araçlarının geçişi esnasında bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi. 29 kişinin hayatını kaybettiği, 61 kişininse yaralandığı saldırıyı Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlendi.

6- İkinci Ankara saldırısı

Fotoğraf: DHA

13 Mart’ta Ankara bir kez daha hedef oldu. Kızılay Meydanı’na yakın bir noktada gerçekleşen bombalı saldırıda 37 kişi hayatını kaybetti, 125 kişi yaralandı. Bu saldırıyı da TAK üstlendi.

7- İstiklal Caddesi saldırısı

Fotoğraf: Reuters

19 Mart’ta İstiklal Caddesi’nde canlı bomba bir kez daha turistleri hedef aldı. Dört kişinin hayatını kaybettiği, 36 kişininse yaralandığı saldırıyı IŞİD üstlendi.

8- Bursa saldırısı

Fotoğraf: DHA

27 Nisan’da Bursa Ulu Camii yakınında canlı bomba kendisini patlattı. Can kaybının yaşanmadığı ancak 13 kişinin yaralandığı saldırıyı TAK üstlendi.

9- Gaziantep saldırısı

Fotoğraf: @ArenaGazetesi1

1 Mayıs’ta Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü binasının bulunduğu bölgede intihar saldırısı gerçekleştirildi. Üç polisin yaşamını yitirdiği, 22 kişininse yaralandığı saldırıyı IŞİD üstlendi.

10- Askerlik şubesine saldırı

Fotoğraf: DHA

2 Nisan’da Mardin’in Kızıltepe ilçesinde PKK’lılılar askerlik şubesine bomba yüklü araçla saldırdı. Patlamada bir kişi hayatını kaybetti; üçü çocuk, ikisi asker 11 kişi de yaralandı.

11- Diyarbakır’da patlama

Fotoğraf: Reuters

12 Mayıs’ta Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Dürümlü köyünde patlayıcı yüklü kamyonun infilak etti. Patlamada dört kişi hayatını kaybederken, 23 kişi de yaralandı. PKK, patlamaya ait olan kamyonların kendilerine ait olduğunu duyurdu.

12- Sancaktepe saldırısı

Fotoğraf: Reuters

12 Mayıs’ta İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis aracının geçişi esnasında, park halindeki bir aracın patlaması sonucu gerçekleşen saldırıda can kaybı yaşanmazken, sekiz kişi yaralandı. Saldırıyı PKK üstlendi.

13- Vezneciler saldırısı

Fotoğraf: DHA

7 Haziran’daVezneciler’de zırhlı polis araçlarına yönelik gerçekleştirilen saldırıda şu ana kadar yedisi polis olmak üzere 11 kişi hayatını kaybetti, 36 kişi yaralandı.

14- Midyat saldırısı

Fotoğraf: Twitter

Mardin’in Midyat ilçesinde emniyet müdürlüğüne bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Başbakan Binali Yıldırım, bir polis ve iki vatandaşın hayatını kaybettiğini, en az 30 kişinin yaralandığını söyledi.