ŞEKER ÖLÇÜMÜ İÇİN PARMAK DELMEYE SON

Gaziantep'ten Dünya'ya Açılan Penecereniz
Döviz Kuru
Altin Fiyatlari

ŞEKER ÖLÇÜMÜ İÇİN PARMAK DELMEYE SON


ŞEKER ÖLÇÜMÜ İÇİN PARMAK DELMEYE SON

Kan şekeri ölçümü hem tip1 hem tip2 diyabet için zorunlu bir test. Genellikle parmak ucundan alınan kanla bakılıyor. Özellikle de tip1 diyabeti olan ve yoğun insülin tedavisi gören hastalarda kan şekerinin sık sık takip edilmesi gerekiyor.

2014 yılında Avrupa’da satışa sunulan ve 35 ülkede 300 binden fazla kişinin kullandığı ve kan şekerini cilt altı dokudan ölçen cihaz, şeker takibinde rutin parmak delme ihtiyacına alternatif sunuyor. 

Şeker takibi için parmak delme zorunluluğunu ortadan kaldıran flash glukoz takip sistemi Türkiye’deki diyabet hastalarının kullanımına sunuldu. Sistem, acısız, her an ve her yerde şeker ölçümü yapmayı, hastaları sevimsiz ama önemli bir uygulamadan kurtarmayı vaat ediyor. 

İstanbul’da yapılan basın toplantısında, cihazın özellikleri anlatıldı, uzmanlar sistemin hastaya ve hastalık takibine getirdiği avantajlara dikkat çekti. 

Uzmanların verdiği bilgiye göre cihaz, kişinin üst kolunda 14 güne kadar takılı kalan küçük bir sensör içeriyor. Bir saniyeden kısa sürede acısız glukoz ölçümü için sensörü okuyucuya okutmak yeterli oluyor. Her okutma; anlık glukoz sonucunu, geçmiş trendi ve glukozun gittiği yönü gösteriyor. Ihtiyaç duyulduğu veya istendiği kadar ölçüm yapılmasına olanak sağlıyor. NTV'de yer alan habere göre;TEDAVİ PLANI VE TAKİBİ AÇISINDAN AVANTAJ SAĞLIYOR

Düzenli ve sık glukoz takibinin diyabet tedavisinin iyi yönetilmesi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan İlkova, “Parmak delmekten kaynaklanan acı ve rahatsızlığı ortadan kaldıran bu yeni sistemler, daha sık ölçüm yapılmasını sağlayarak glukoz takibini önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Bu da diyabet yönetimine yardımcı olmaktadır” dedi.